top of page

Acerca de

ipl lazer ingiliz lamba

Soğuk Hava Lamba

Ülkemizde güzellik salonları, kuaförler ve özel hastanelerin estetik bölümlerinin en çok tercih ettiği cihazların başında lazer epilasyon cihazları gelmektedir. Bu cihazların kendi içerisinde sistemleri ve modelleri vardır. Bunlardan en çok tercih edilen sistem IPL  epilasyon cihazlarıdır. IPL epilasyon cihazlarının bilinen bir diğer adı da fotoepilasyon cihazıdır.

‌Daha çok güzellik salonları ve kuaförlerin tercih ettiği bu lazer epilasyon cihazların tercih edilmesinin sebebi hesaplı ve kullanımı kolay olmasıdır. Ülkemizde IPL epilasyon cihazı üreten veya ithal edip pazarlayan birçok firma mevcuttur. Geçtiğimiz yıllarda üretilen ve ülke geneli birçok işletmede kullanılan Vortex marka cihazları buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu cihazların en önemli parçasının başında lambaları gelmektedir. Vortex epilasyon cihazının lambasından bahsedecek olursak, bu cihazlarda flaş lamba kullanılmaktadır.

Vortex Soğuk Hava Cihazları Lamba

Vortex lambalarda kullanılan bu sistem xenon flaş lamba olarakta bilinmektedir. Yüksek güç üretebilen vortex lambalar yüksek enerji radyan yoğunluklarında ışık mikrosaniye ile milisaniye süreli darbeler üretebilen sınırlı arkta flaş lambalardır. Vortex soğuk hava sistemli cihazlarda daha çok kullanılan bu lambalar yüksek tekrarlamalarda çalışabilmekte ve sürekli bir spektrumda ışık üretebilmektedir.

 

Vortex soğuk hava lambaları da diğer lazer epilasyon cihazlarında olduğu gibi enerjiyi cihazın içindeki güç bankalarından almaktadır. Power supply ve kapasitör diye adlandırılan bu malzemeler kullanıcının seçtiği enerji (joule) , kıl tipi ve ten tipi gibi gerekli parametreleri istenilene göre voltaj değerinde yüksek güç kabloları ile lambaya göndermektedir. Vortex lambalar diğer lamba çeşitlerinde olduğu gibi yapıları ve bileşenleri gereği koyu renge odaklıdır. Yani epilasyon cihazının görevi olan kıl dökme işlemi uygulama yapılan kıl ne kadar koyu renkte ise o kadar iyi sonuç vermektedir.

 

Vortex soğuk hava lambalarında başlıkların soğutma sistemi üflemeli olduğu için lamba ebatları 90 mm - 100 mm olarak kullanılmıştır. Diğer bilinen buz soğutma sistemli cihazlarda ise bu ölçüler genellikle 70 mm - 110 mm dir. Vortex lambalar daha kısa ve kalındır. Bunun sebebi ise başlık soğutma sistemi gereği 10 mm gibi bir uzaklıktan atış yapılmasıdır. Buz lazerlerde direk tene temaslı çalışıldığı için daha ince ve uzun lambalar tercih edilmektedir.

 

Vortex soğuk hava üflemeli lambalarda başlık kısmına takılan silikon aparatlar ile oluşturulan xenon ışınları hapsedilerek kıla odaklı olarak atış yapılmaktadır. Bilindiği üzere yüksek ısıda lamba camının çatlamaması ve verimli ışık spektrumunda çalışabilmesi için su ile soğutmak gerekmektedir. Lambanın takıldığı ve sabitlendiği flow tüp ve kavite olarak adlandırılan paslanmaz malzemeden yapılmış mekanizmanın içinden geçen su radyatörler ve yüksek güçte fanlar yardımı ile soğutularak devir dayım yapmaktadır. Bu şekilde Vortex lamba daha uzun süre ve daha verimli çalışabilmektedir.

Vortex Lamba Değişimi

Xenon flaş lamba diye adlandırılan bu lambaların elbette bir ömür süreleri vardır. Yüksek ısıda ve hızda çalışan bu lambalar zamanla etkisini kaybetmekte ve zamanında değiştirilmez ise çatlayabilmektedir. Vortex Lazer lambalarda ortalama atış ömürleri kullanmaya da bağlı olarak 400 bin ile 800 bin arası değişmektedir. Başlıkta kullanılan lamba zamanı gelince değiştirilmez içinde olduğu cam flow tüpü çatlatarak istenmeyen su kaçaklarına ve çeşitli arızalara sebep verebilmektedir.

Lambamın Değişiminin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Genel olarak kullanıcıların merak ettiği ve bilmesi gereken bu ayrıntı çok önemlidir. Vortex lamba ne kadar yeni ise o kadar iyi sonuç vermektedir. Siz atış yaptıkça lamba etkisini kaybeder ve istenilen ışık spektrumu oluşturamamaktadır. Soğutma sistemi için kullanılan suyun temizliği ve sıfır iletken olması çok önemlidir. Bilindiği üzere çeşmelerden akan su kireçlidir. Bu yüzden tavsiye edilen su distile yani saf sudur.PH değeri sıfır olan bu suların iletkenliği sıfır olduğu için genel olarak metal veya alaşımları olan malzemelere minimum zarar vererek daha verimli çalışılmasını sağlamaktadır. Yani Vortex lambanın takılı olduğu tüp ve kavite kullanılan distile su ile çok daha az pas veya kireç yaparak lambamızın ömrünü uzatmaktadır. Saf sularda istenilen değer 0 veya 0’a yakın iletkenliktir.

 

Vortex soğuk hava lambası kullanıyorum ve eskisi gibi yakmıyor diyorsanız yüksek ihtimal lamba değişiminiz gelmiş demektir. Biz teknik servislere gelen başka bir arıza ise başlığımdan su geliyor olması. Bu arıza her ne kadar basit gibi gözükse de riski büyüktür. Lambaya bağlı olan yüksek güç kablolarına sızabilir ve ya cihazdaki suyun bitmesi ile lambayı patlatabilmektedir.

 

Vortex lamba değişimi yapar iken ışının istenilen yere yayılmasını sağlayan kavite zarar görmemiş olması gerekir. Eğer kavite üzerindeki reflektör yani yansıtıcı pas tutmuş veya darbelere bağlı kararmış ise yeni Vortex lamba takılmış olsa bile istenilen güç çıkışı mümkün olmayacaktır. Kavite paslı veya kararmış ise önce alkol vb. malzemelerle temizlenmeli eğer çıkmıyor ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise lambanın artı eksi yönleridir. Güç bankasından gelen artı uç vortex lambanın artısına eksi uçta eksi yöne takılmalıdır. Aksi taktirde takılan lamba çalışmaz ve cihazda arıza vermesine sebep olmaktadır.

 

Lazer epilasyon kullanıcısının lamba değişimi yaptıracağı zaman bu konuyla ilgili profesyonel kişilerle iletişime geçmesi gerekmektedir. Bizde firmamız bünyesinde garantili olarak vortex soğuk hava üflemeli lamba değişimi yapmaktayız. IPL Lamba değişimi yapar iken gerekli steril ortam hazırlanmalı ve tüm parçalar incelenmelidir. Temizlenecek malzemeler temizlenmeli ve çıkmıyor ise kullanıcının da onayı alınarak gerekli parçalar değiştirilmelidir. Böylelikle daha uzun süre ve daha verimli çalışan lambamız olur. Ayrıca Vortex lamba değiştikten sonra yerinde yapılıyor ise voltaj değerli ölçülerek gelen voltajın gerekliliğine bakılmaktadır. Eğer Vortex cihazda arıza var ise lamba değişilse dahi istenilen güç (ışık) çıkışı olmayacaktır. Öncelikle cihazdaki arıza giderilmeli ve daha sonra atış yapılmalıdır.

Soğuk Hava Lamba Fiyatları

Vortex soğuk hava lambaları daha kalın olmaları sebebi ile diğer cihaz lambalarına göre 5-10 dolarlıok fark olmaktadır.

Vortex lamba fiyat detayları için bizi hemen arayın.

Sayfa-Çin-Lamba-min_edited.jpg

Ipl Şangay Lamba

Güvenilir, Uygun, 500.000 etkili atış. 1.000.000

Atış Ömrü

Sayfa-İngiliz-Lamba-min_edited_edited.jpg

Ipl İngiliz Lamba

Güçlü, Kaliteli, Uzun ömürlü, 800.000 etkili atış, 1.500.000 atış ömürü

Sayfa-vortex-lamba-min_edited_edited.jpg

Ipl Vortex Lamba

Tüm soğuk hava cihazlarına uygun, Uzun ömürlü, Güçlü

500.000 Etkili Atış

bottom of page